Aktuality
13. - 15. 11. 2024, Bukurešť, Rumunsko
Tradiční podzimní seminář ECNAIS se konal v Bukurešti.
Program připravili ve vzájemné spolupráci rumunská asociace soukromých škol ASP a vedení ECNAIS. Konference se konala v JW Marriott Grand Hotel a nutno říci, že byla perfektně připravená a průběh byl velmi dobrý. Je opět třeba ocenit velmi dobrý výběr řečníků a panelistů, proběhly návštěvy škol. Účastníci ze 13 zemí Evropy (Portugalsko, Španělsko, Nizozemsko, Dánsko, Finsko, Švédsko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Británie, Řecko a v neposlední řadě malá delegace SSŠČMS z ČR), i v hodnocení akce nešetřili pochvalami a spokojeností. Omluvili se zástupci z Itálie, Francie a z pochopitelných důvodů z Ukrajiny.
V delegaci SSŠČMS byl místopředseda pro zahraniční vztahy a zástupce SSŠČMS v ECNAIS Michal Musil.
Soukromé školství má v Rumunsku stále silnější pozici, ASP jako asociace soukromých škol má pevné vedení a zastupuje cca 300 soukromých škol v Rumunsku, obdobně jako SSŠČMS u nás. Podpora soukromých škol ze strany státu či regionů je zatím minimální, podobně jako v Bulharsku, Řecku a Turecku. Určitá šance existuje, ale podmínky získání finanční podpory jsou velmi náročné a specifické, tak že o ni soukromé školy zatím příliš neusilují.
V rámci ECNAIS zastupuje rumunské privátní školy Association of Private Schools, (ASP).
Hlavní téma semináře: „Co-creating the Future of Education“
Rumunsko hostilo vrcholnou akci ECNAIS již podruhé.
Na úvod jednání vystoupila Mariana Dogaru, Romanian Agency for Quality Assuarance in Pre-University Education, zástupci ministerstva školství a také online Victor Negrescu, místopředseda Evropského parlamentu. Svůj úvodní projev přednesl předseda ECNAIS Rodrigo Melo.
Z dalšího programu bych rád zmínil klíčový panel – „Leadership in Independent and Private Education: Navigating Challenges and Seizing Opportunities, ve kterém s představili Sofia Reis (Portgalsko, Petri Vuorinen (Finsko), Jolanta Kaluza (Polsko) a Michal Musil (ČR). Dle reakcí publika, které tvořili kromě účastníků ECNAIS semináře ještě cca 150 ředitelů a učitelů z vesměs ze soukromých škol v Rumunsku, usuzuji, že jsme obsahem zaujali. Odpovídal jsem na další dotazy týkající se zejména budoucnosti soukromého školství v ČR, na naší škole a také na další dotazy.
V další části vystoupil s prezentací na téma: Leading Schools for Future, Creating Innovative and Impactful Learning Environments, ředitel Colina Learning Centra Benjamin Davis.
Další informace, program, seznam řečníků a prezentace jsou ke stažení na www.ecnais.org .
Ve st 13.11. před oficiálním zahájením semináře proběhlo v odpoledních hodinách pravidelné zasedání řídícího výboru ECNAIS (General Meeting - GM). Všechny podklady byly jako vždy členům GM zaslány s dostatečným časovým předstihem. Jednání zahájil a vedl předseda ECNAIS Rodrigo Melo.
Kromě běžné agendy dostali zástupci ze všech zemí možnost informovat o aktuálním dění nejen o oblasti vzdělávání. Níže nabízím výběr z některých vystoupení a postřehů z jednotlivých zemí ECNAIS, jejichž zástupci se zúčastnili jednání GM.
Novinkou je užší spolupráce s EFEE, kde zastupuje SSŠČMS Jakub Dvořák a pomáhá mu kolegyně Magdalena Kapuciánová.
Obě nadcházejí akce ECNAIS v roce 2025 proběhnou díky společnému projektu EFEE a ECNAIS s finanční podporou, což by mělo umožnit až 2 místa pro SSŠČMS na konferenci a semináři hrazená z fondu projektu!
Příští zasedání GM a výroční konference ECNAIS se budou konat v Istanbulu ve dnech 9. – 11.4. 2025.
Podrobnější informace o k semináři a jednání řídícího výboru ECNAIS v Soluni a připravovaném kongresu a GM v Istanbulu naleznete na www.ecnais.org .
ECNAIS Seminar 2025 se bude konat v listopadu v Aténách. Přesný termín bude oznámen později.
Děkuji Vám za pozornost věnovanou přečtení této zprávy.
V Praze 18. 11. 2024
Mgr. Michal Musil, místopředseda SSŠČMS
pro zahraniční vztahy
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., GSM: 608 701 730
Vyhlašovatelem soutěže je Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska. Prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc. společně s čestnými hosty oceněným řemeslníkům předali pamětní diplomy, věcné dary a květiny.
Zvláštní ocenění AMSP ČR v letošním roce získaly dvě studentky, a to cenu AMSP ČR za přínos v oblasti řemesel v soutěži Mladý řemeslník roku 2024 získala Nela Holancová ze Střední školy vizuální tvorby Hradec Králové, obor Grafický design – ŠVP Branding design a speciální cenu AMSP ČR – Cena sympatie získala Tereza Kukalová umělecký kovář a zámečník, pasíř ze Střední odborné školy uměleckořemeslné s.r.o., Praha.
Speciální cenu Hospodářské komory získala Maria Felicitas Martinová z Euroškoly Česká Lípa střední odborná škola s.r.o., obor Ekonomika a podnikání, ŠVP Bezpečnostní služby.